100 yıl

Markalaşmak için Etiketin Önemi


Markalaşmak için Etiketin Önemi Marka, şirket, ürün için bir isimden  veya simgelerden ibaret değillerdir. Marka bir kurumun veya ürünün pazarlanmasındaki en etkili iletişim araçlarının başında yer alır.

Markalaşmak için Etiketin Önemi

 
Marka, şirket, ürün için bir isimden  veya simgelerden ibaret değillerdir. Marka bir kurumun veya ürünün pazarlanmasındaki en etkili iletişim araçlarının başında yer alır. Markalaşmak öncelikle kurum ismi ve logo tasarımlarıyla başlayan bir süreçtir. Tüketiciler, ilk olarak markalarıyla ve üzerilerinde bulunan marka etiketleriyle temas kurduklarından dolayı firmalar markalaşma sürecine büyük önem verirler. Markalaşmaya verilen bu değer firmanın geleceği açısından verilen en doğru kararlardan biridir. Markalaşmak, firmanın piyasada kalıcı bir şekilde adının anılmasını sağlayarak daha yaygın bir tedarik halkası oluşturulmuş olacağından, markalaşma süreçleri üzerinden titizlikle geçilerek uygulanması gerekir.
 
Markalaşma, ilk olarak ürün logo tasarımı ve ürün üzerinde bulunan etiketlerin tasarımlarıyla gerçekleşmelidir. Göz alıcı bir logo veya ürün üzerindeki etiket, herhangi bir mecra üzerinden  ücretle yapılan herhangi bir reklam yönteminden hem daha etkili bir yöntemdir, hem de her ürün üzerinde daima kullanıldığından dolayı aynı zamanda kalıcı bir reklam türüdür. Marka etiketleri, tüketici üzerinde olumlu yahut olumsuz etkiler bırakabilir. Bu durum da markanızın ürün pazarında satışını olumlu veya olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet verir. Bu nedenle markalaşma sürecine dikkatli bir şekilde gidilmesi, doğru renkler, doğru tercihler ile etiket ve logolar  hazırlanmalıdır.
 
Markalaşmak ile Ne Amaçlanır?
 
-Firmaya veya ürüne olan güvenin artmasında büyük rol oynar,
 
-Markanıza ait diğer ürünlerin tercih edilmesinde oldukça etkilidir,
 
-Rekabeti yüksek pazar payından geniş bir dilime sahip olmanıza yarar,
 
-Markanızın, akıllarda kalıcı olmasını sağlar.
 
Markalaşma Süreci Nasıl Olmalıdır
 
Markalaşma sürecinde yaratıcı adımlar atılmalıdır. Kopya içeriklerden uzak durulmalı, özgün bir tasarım ve renk uyumluluğu sağlanmalıdır.
 
Markalaşma sürecinde en önemli şey kurum logosu ve ürün etiketleridir. Bizler pek farkında olmasak da, tüm insanların ortaklaşa olarak gözüne hoş gelen geometrik şekiller, renk uyumları mevcuttur. Bir etiket veya logo tasarımı yapılmaya başlamadan önce, firma sahibi olarak kendi gözünüze güzel geldiği için renk ve tasarımı tercih etmek yerine, hedef kitlenize hitap edecek, tüm insanlığın ortaklaşa olarak beğeneceği tasarımlar ve renk kombinleri düşünülerek logo ve etiket tasarımları yapılmalıdır.
 
Markalaşma yolunda en önemli adımlardan biri olan logo tasarımı ve etiket tasarımı konularında mutlaka bu konuda uzmanlaşmış kurumlar ile çalışılması gerekir. Özellikle ürün logosu ve ürün etiketleri bir firmanın her an değiştirebileceği tanıtım araçları olmadığından dolayı, yolun başında bu tercihleri başarılı ve alanında uzmanlaşmış etiket sanatı firmalarına verilmesi gerekir
 
Günümüzün artık internet çağı olması, aynı zamanda daha geniş kitlelere de ulaşılmasını sağladığından dolayı ürün etiketi ve logo tasarımlarınızın internet üzerinde etkileyici nitelikleri üzerinde barındırılmaları gerektiğinin de altını çizmek isteriz. Ürün etiketleri ve logo tasarımlarının, ürün üzerinde etkili görünmelerinin yanında internet üzerinde de dikkat çekmeye yönelik adımlarla tasarlanmasına önem verilmesi gerekir.
Firmalar arasında rekabetin bu denli yoğun yaşandığı günümüzde markalaşma yolunda atmış olduğunuz adımların markanızın geleceğini etkilediğini unutmayınız. Yazımızda da belirttiğimiz gibi yalnızca sizlerin değil, tüm insanlara ortaklaşa olarak etkili görünmesi gerekir. Markalaşmak yalnızca deneyimli ellere teslim edilmesi gereken bir süreçtir.
Bu nedenle uzun yıllardır birçok firmanın markalaşma sürecinde onları hiç yalnız bırakmayan, tüm bilgi ve birikimlerini müşterilerine eksiksiz olarak aktaran, markalaşma süreçlerini evrensel bir dille hazırlanmasında etkili yöntemleri olan etiketsanati.com ile markalaşma yolunda önemli bir adım atabilirsiniz.
Hafızalarda yer etmiş birçok firmanın etiket, logo tasarımlarını gerçekleştirmiş ve başarılarında önemli bir rol oynamış etiketsanati.com başarısını firmaların başarılarına yönelik çözümler konusunda esnek, verdiği güvenilirlik hissini sunduğu etiket tasarımlarında etkin bir şekilde gösteren, şeffaflık konusunda yeterince açık bir şekilde sizlere hizmet etmeye devam ediyor...
Uzun yıllardır etiket sektörüne yön veren, müşterilerinin isteklerini daima ön planda tutan, profesyonel bir anlayışa sahip uzman çalışanlarıyla markalaşma sürecinizde, sizlere daima etkin ve ihtiyaçlarınıza yönelik bir hizmet sunmaktadır.
Unutulmamalıdır ki, markalaşmak üzerinde dikkatli çalışılması gereken önemli bir etken olup, markanıza zarar vermeden  yolun en başında titizlikle hazırlanmalıdır.
Bu misyonla, etiketsanati.com olarak firmanızın çıkarlarını kendi çıkarlarımızın önünde tutarak, üzerimize düşenden daha fazlasını yapacağımızın sözünü siz değerli müşterilerimize bildirmek isteriz.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Referanslarımız