100 yıl

Bal Etiketi Hakkında


Bal Etiketi Hakkında

Bal Etiketi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bal etiketi, tüketicilerin bal alırken dikkate aldıkları bilgilendirici tablo olması sebebi ile direkt olarak sağlığa etkilidir. Etiket üzerinde yazan her bilgi kişiyi yönlendirici niteliktedir.
Sağlık konusunda her kişinin bünyesi farklı özelliğe sahiptir. Her besin ya da gıda türü kişiler tarafından tüketilebilir şeklinde bir genelleme yapılır ancak bu besinlere alerjisi olan kişilerin de varlığı azımsanmayacak kadar çoktur. Bal ve buna benzer kavanozlu ürünlerde etiket kullanımı bu yönü ile oldukça önemlidir. Kavanozda yer alan etiket kesinlikle Tarım Bakanlığı kurallarına uygun şekilde bilgilendirici olmalıdır. Organik olmayan besinlerde mutlaka içerisindeki bileşenlere ayrıntı ile yer verilmeli ve detaylarından bahsedilmelidir. Bu yönleri ile kullanılan gıda etiketi oldukça önemlidir.
 
Ağzı kapalı ürünlerde satın almadan önce bilinmesi gereken birtakım bilgiler vardır. Bal etiketi mutlaka alıcısında ürünün nerede elde edildiği, organik olmayan ürünlerde hangi gıda takviyelerinin ne oranda kullanıldığı mutlaka belirtilmelidir. Özellikle son yıllarda ortaya çıkan bal hileleri sebebi ile yaşanan sağlık sorunları etiket olayında önem ve dikkati daha arttırmıştır. İnsanların sağlıklı yaşam için tercih ettikleri ve organiğe yönelmek istemeleri bazı art niyetli üreticileri bala hile katarak organik olarak göstermesine sebep olmuştur. Ancak hesaplamadıkları durum kişilerin bünyelerine şeker şurubu ya da buna benzer kullanılan takviye gıdaların zarar verip vermeyeceği olmuştur. Yapılan denetimler ile üreticilerin satışa sunacakları ballarda mutlaka olması gereken satış bilgileri etikette yerini alacak şekilde düzenlenmiştir.
 
 

Bal Etiketi Kalitesi Ölçütleri Nelerdir?

 
Gıda denetimlerinde ilgili kuruluşların dışında tüketici de etkin rol oynamaktadır. Bu nedenle bal etiketi konusunda her tüketici bilinçli olmalı ve gördüğü aksaklıkları ilgili birimlere şikayet ederek bal üreticilerinin bu konuda daha hassas olmalarını sağlamalıdır. Bal etiketi kalitesi ölçütleri kıyası yaparken şu hususlara dikkat edilmelidir:
Bal alacak tüketici rengi benzer iki farklı marka balı alıp etiketlerini mutlaka karşılaştırmalıdır. Burada eksik bilgilendirme yapan satıcının tespiti en rahat şekilde ortaya çıkacaktır.
Etikette mutlaka prolin miktarı kontrol edilmelidir. Etiket üzerinde prolin miktarı 300 mg/kg olarak yazmalıdır. Bu açık ifade Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliğinde geçen ve balda sahteciliğin önüne geçmek için yapılan ciddi bir çalışmadır.
Türkiye ağırlıklı olarak keven balı noktasında üretim yapmaya müsaittir. Bu noktada keven balı için tespit edilen prolin değeri 730 mg/kg dir. Yani etikette eğer “keven balı” ifadesi görülüyorsa mutlaka bakılması gereken doğrulayıcı bilgi 730 mg/kg prolin olacaktır.
Bal hangi bitkiden üretilmişse bu bilgi kesinlikte etikette yazmalı ve alan kişi ne balı yediğini bilmelidir. Eğer yapımda şurup kullanılmışsa yine bu durumunda etiket üzerinde yazılı olması gerekmektedir.
Türk Gıda Kodeksi tarafından Tebliğ ile belirtilen şekerler; früktoz, dekstroz, pudra şekeri, glukoz şurubu, invert şeker şurubu ve çözeltisi, şeker çözeltisi, rafine şeker, beyaz ve yarı beyaz şekerdir. Bu şekerlerin hiç birisinin bal içerisinde yer almaması gereklidir. Bal içerisinde bu şekerlerin olmadığına dair bilgilerin de açık şekilde bal etiketi üzerinde yer alması gereklidir.
Etikette yer alması gereken bir diğer bilgi içindekiler kısmıdır. Burada bal içerisinde yer alan besinler ve değerleri açıkça yer almalıdır.
Bal ismi etiket üzerinde üretim kaynağına göre belirtilmelidir. Bal hangi bitkiden üretiliyorsa onun ismini almalı ve etikette aynı punto ile belirtilmelidir. Böylelikle ballar arasında renkleri birbirini anımsatsa dahi üzerinde yazan etiket bilgisi ile tercih ettiğiniz balı tüketmeniz sağlanacaktır.
Bal etiketi için mutlaka belirtilmesi gereken bir diğer husus “1 yaşından küçük çocuklar için kullanıma uygun değildir.”  İfadesidir. Her bal şişesinde mutlaka bu bilgi verilmeli, etikette yazmadığı durumlarda mutlaka tüketici şikayet hattına bildirilmelidir.

Referanslarımız